KARANTİNA SONRASI SPORA BAŞLARKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER!

Özellikle pandemi koşulları sonrası spor ve hareketten çok fazla uzaklaşmış olduk.
Tabii bu hareketsiz yaşantı sırasında aldığımız kaloriler de cabası. Bu süreçte istemeden de olsa aldığımızla yaktığımız kalori arasındaki açık büyüdü gitti.

Yalnızca kilo almakla da kalmayıp maalesef kas ve kondisyon kaybı da yaşadık. En fit olanımız bile eski performansını yitirdi. Evet belki en başa dönmedik ama birçoğumuz eski gücümüz ve kondisyonumuzdan oldukça uzaklaştık.

Peki spora tekrar başlarken nelere dikkat etmeliyiz!

Tempoyu ve egzersiz sıklığını yavaş yavaş artırmalıyız

Az önce de bahsettiğim gibi ‘Sporu bıraktığımız yerde değiliz’ bunu unutmayıp çok zorlayıcı, spordan uzak kaldım açığı kapatmalıyım diye düşünerek üst üste egzersizlerden kaçınmalıyız. İnanın çivi çiviyi sökmüyor. O yüzden çok üstüne gitmeden yavaş yavaş tempoyu arttırmakta fayda var.

Daha Fazla Stretching Yapmalıyız

Kaslarımız uzun süredir dinlenme modunda olduğundan her türlü kasılma, kramp ve sakatlıklara elverişli pozisyonda. Dolayısıyla antrenmanlarımıza her zaman olduğundan daha fazla stretching hareketleri eklemeliyiz.

Kardiyo ve Kuvvet Antrenmanlarını Gün Aşırı ve Şiddetini Düşürerek Yapmalıyız

Daha önceleri haftada 4-5 gün egzersiz yapıyorsak ilk başlarda bunu 3-4 ile sınırlandırmak faydalı olacaktır. Eğer üst üste yapacaksak bir gün ‘kardiyo’ diğer gün ‘kuvvet antrenmanı’ şeklinde sıralamak en doğru tercih olacaktır.
Kuvvet antrenmanlarımızda son kaldırdığımız ağırlıklardan 1-2 basamak daha düşükle başlamak, 4 set çalışıyorsak 2 sete indirmek çok daha sağlıklı olacaktır. Ağırlıkları artırmaktan ziyade tekrar sayılarını fazlalaştırmak başlangıç için doğru tercihtir.

Bacak, kol, karın, omuz gibi görebildiğimiz kasların hepsini yukarda bahsettiğim şekilde çalıştık.

Şimdi gelelim en önemlisine; ‘Kalbimize’

Kalbimize Mutlaka Antrenman Yaptırmalıyız

Elbette kalbimizi çalıştırmadan olmaz çünkü kalp kasımız yatmaya, hareketsizliğe asla gelemez. Onu çalıştırmak için yürüyüş, bisiklet, cross trainer, kürek gibi kardiyo antrenmanları yapmalıyız.

Peki hangi kriterde yapacağız?
1 ile 10 arasında bir şiddet belirleyelim, 1 en düşük 10 en yorucu seviye diyelim. Başlangıçta 4-5 şiddetinde 30 dakika civarı yeterli olacaktır. İkinci hafta ya da kolay gelmeye başladığı gün süreyi 40-50 dakikalara çıkartabiliriz. Bu da kolay gelmeye başladığında artık kondisyonumuz artıyor demektir o zaman şiddeti 6-7 arasında tutabiliriz.

Unutmayın! Kalp kasımız ne kadar kuvvetli olursa kaldırdığımız ağırlıklar da bundan olumlu yönde etkilenir.

Her ne antrenmanı yapıyorsak yapalım vücudumuza kulak vermeliyiz. Bize durmamız gereken yeri sinyaller vererek gösterir.

Lütfen onu dinleyin!

SPORDA YENİ NESİL BİR DİSİPLİN: BOOT CAMP!
FONKSİYONEL ANTRENMAN
Menü